yükleniyor

Çekirge Bakımı


Sipariş ettiğiniz çekirgelerin hepsini bir anda tüketmeyebilirsiniz. Onları birkaç gün ya da bir kaç hafta sonra kullanmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için gerekli olanlar;

Uygun bir kafes: Çekirgelerinizin yaşamlarını sürdürebilmeleri için hava sirkülasyonu olan bir kafes gereklidir. Hava sirkülasyonu olan bir kafes gereklidir. Hava sirkülasyonu oksijen almaları ve kafesteki nemi azaltmak için önemlidir. Nemli ve durgun hava çekirgeleriniz için zararlıdır.

Isı ve Işık: Çekirgeleriniz için sıcaklık önemlidir. Kullandığınız kafese bir adet 15-18W enerji tasarruflu lamba eklerseniz çekirgelerinizin hem ısı hem de ışık ihtiyacını karşılamış olursunuz. Sıcaklığın oda sıcaklığı üzerinde olması gerekmektedir. (28-32ºC) Bunu sağlamak için kafeste kullandığınız ışık kaynağının yanına çekirgelerinizin tırmanabilmeleri için el büyüklüğünde bir alüminyum tel sallandırabilirsiniz.

Yem ve Su: Yem olarak kullandığınız çekirgelerin mineral ve protein değerlerinin çiftliğimizden geldiği ilk günkü gibi yüksek ve ömürlerinin de mümkün olduğunca uzun olmasını istiyorsanız su ihtiyaçları için vitaminli özel su kristali ve besin değeri yüksek kuru gıda karışımımızı öneriyoruz. Bunun yanısıra kuru tahıl içeren yemler ve sebze meyveler çekirgelerinizin besin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecektir. Kuru yem olarak bayat ekmek ve kaba kepek en kolay bulunan ve kısa dönemde yeterli olacak yemlerdir. Kapı önünden toparlayacağınız çim ve otun yanı sıra elma, armut, havuç rendeleri, marul, karnıbahar, su kamışı yaprakları, buğday, arpa, çeltik, çavdar gibi bitkilerin yeşil yaprakları ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken kimyasal tarım ilaçlarının sebze ve meyvelerde bulunma riskidir. Bunun için ya ilaç olmadığı bilinen bitkiler kullanılmalı ya da sebze meyveler ılık suda uzun süre durulanmalıdır. Aksi takdirde Locusta Migratoria yerli bir canlı olmadığından bağışıklık sistemleri bu tür ilaçlar için çok zayıf kalmaktadır. Kafese koyacağınız ayrıca bir su kabı ortamın nemini arttıracağından bunu tavsiye etmiyoruz. Sebze ve meyveler su ihtiyaçları için yeterli olacaktır.

Kafesinize yeni yem eklemeden önce mutlaka önceki arta kalanları çıkartınız.

Çekirgelerinizin banyo, depo gibi nemli olabilecek ortamlarda saklanması ömürlerini kısaltacaktır.

Çekirgelerin ömürleri ortalama 70 gündür. Size yollayacağımız küçük boylar ortalama 15 günlük, orta boylar 25 günlük ve büyük boylar 45 günlüktür. İnsan ömründe de olduğu gibi zamansız erken ölümler yaşamın vazgeçilmezi olduğundan bu süreler farklılık gösterebilmektedir.